معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور:

بودجه عمراني كشور در سال ۹۸ افزايش خواهد يافت

به گزارش خبرآنلاین - معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: ۶۴ هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان براي سال آينده بودجه عمراني پيش بيني شده كه ۲ هزار و ۸۰۰ ميليارد تومان بيش از اعتبارات امسال است.
به گزارش مركز اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكترسعيد نمكي كه براي بازديد از چندين پروژه عمراني به استان خراسان جنوبي سفر كرده بود،‌ در نشست شوراي برنامه ريزي و توسعه اين استان اظهار كرد: دليل افزايش بودجه عمراني كشور اين است كه بتواند اهرمي براي اشتغالزايي و توسعه زيرساخت هاي موردنياز باشد. 
وي با تاكيد بر اينكه دولت درصدد ايجاد انگيزه براي مشاركت بخش خصوصي است، افزود: قطعا در خراسان جنوبي بخش خصوصي براي بيمارستان ها نمي‌تواند وارد عمل شود به همين دليل فرمول جديدي طراحي مي‌شود كه با خريد تضميني خدمت از سرمايه‌گذار بخش خصوصي و دادن تسهيلات ويژه، انگيزه‌اي ايجاد كنيم كه پروژه هاي نيمه‌تمام را به سرانجام برسانيم. 
معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه گفت: استان خراسان جنوبي نيازمند برنامه توسعه منطبق بر نيازمنديها و بضاعت‌هاي اين استان است. 
وي گفت: بعد از حضور در استان و جمع بندي نظرات مسئولان جلسه‌اي در تهران برگزار خواهد شد و متعاقب آن كميته اجرايي به رياست استاندار مشخص و در قالب يك تفاهم، توسعه استان طراحي مي شود تا از ظرفيت هاي بودجه ۹۷ و ۹۸ و ساير امكانات از جمله جداول بودجه، محل هدفمندي يارانه ها و صرفه جويي ها بتوان استفاده كرد. 
معاون سازمان برنامه و بودجه افزود: به رغم پيش‌بيني‌هايي كه سال آينده را سال سختي عنوان مي‌كند اما شايد اوضاع طور ديگري باشد و روزگار بهتر شود كه بتوانيم كمك هاي بيشتري براي نقاط كمتر توسعه يافته داشته باشيم. 
وي گفت: هفت استان را به عنوان استان هاي هدف قرار داديم تا با كمك مسئولان استاني و ظرفيت هاي موجود حركت هاي موثري را پيش ببريم. 


افزايش ۲۰ درصدي حقوق كارمندان

دكتر نمكي افزود: در نظر داريم ۲۰ درصد افزايش حقوق براي كارمندان دولت داشته باشيم كه از تورم احتمالي سال آتي عقب نمانند. 
دكترنمكي بيان كرد: پرداخت پاداش پايان خدمت دانشگاه هاي علوم پزشكي را هم شروع كرده ايم و مي‌دانيم اين قشر با توجه به اوضاع اقتصادي مشكلاتي دارند كه اميدوارم تا پايان سال پرداخت شود.
نمكي با اشاره به اقدامات دولت در حوزه رفاه اجتماعي گفت: از ۱۰۸ هزار ميليارد تومان پولي كه در بخش رفاه اجتماعي خرج مي شود، ۸۳ هزار ميليارد تومان آن به حساب صندوق بازنشستگان كشوري و لشكري مي‌رود در صورتي كه در هيچ جاي دنيا صندوق ها وابسته به دولت نيستند.با اين وجود سعي كرده ايم تا بازنشستگان محترم نيز با افزايش معقول دريافت فشاركمتري درمعيشت تحمل كنند.
نمكی ادامه داد: براي توسعه گردشگري، كارآفريني در صنايع دستي، ايجاد بازارچه‌هاي محلي براي عرضه محصولات قطعا بايد كمك كنيم و جزو برنامه هاي جدي ما است، همچنين به زيرساخت هاي صدا و سيما، كتابخانه‌ها و دانشگاه فرهنگيان نيز كمك مي كنيم تا فضاهاي خود را بهبود بخشند.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: نيروي انساني، ذخيره سرمايه بسيار ارزشمند استان خراسان جنوبي است كه در كمتر استاني اين ظرفيت ديده مي‌شود. 
معاون امورعلمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه تاكيد كرد: در خراسان جنوبي توسعه يافتگي نيروي انساني به مراتب از توسعه زيرساخت‌هايي چون راه و راه‌آهن فراترست چه بسا در استان‌هايي اين زيرساخت‌ها را ايجاد كرده‌ايم اما توسعه يافتگي نيروي انساني بدين حد را نداريم. 

او افزود: گرچه آموزش عالي و زير ساخت هاي آن در استان قدمتي مورد توجه دارد، با اين وجود ناهماهنگي در توزيع رشته ها وجود دارد كه بايد اصلاح شود.
وي تصريح كرد: هنوز آموزش و پژوهش كشور جزيره‌اي اداره مي شود كه نمونه آن در همين استان ۸۵ درصد رشته‌هاي دو دانشگاه مشابه هم هستند. 
معاون سازمان برنامه و بودجه با اشاره به فضاهاي متعدد دانشگاهي در يك استان گفت: بايد به شكل منطقي هم‌افزايي ايجاد كنيم نه اينكه دانشگاه پيام نور اين استان تشكيلات عظيمي دارد اما پارك علم و فناوري جا براي شركت دانش بنيان ندارد، لذا نبايد طوري باشد كه مدام مغازه روبه روي هم باز كنيم، مملكت اينقدر پول ندارد و اگر داشته باشد هم ظلم است. 

معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور بیان کرد: براي بودجه ۹۸ حدود ۷۳ درصد بودجه پارك هاي علم و فناوري را افزايش داده‌ايم در صورتي كه رشد بودجه كشور ۵,۴ درصد است. چون اعتقاد داريم در شرايط تحريم مراكز پژوهشي و پارك هاي علم و فناوري مهمترين ابزار حكومت در كمك به تاب آوري و گردش چرخ توليد كشورند.

وي گفت: بودجه پزشكي، آموزش عالي و آموزش و پرورش رشد قابل توجهي داشته است كه اميدواريم اثر اين سرمايه‌گذاري در آموزش ها تا چند سال آينده براي كشور مشهود شود. 
معاون امورعلمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه يادآور شد: پژوهشي كه در آن گره گشايي از نظام ارايه خدمت نباشد به درد نمي خورد و بايد پژوهش راهكاري براي حل مشكلات داشته باشد. 

او خاطر نشان ساخت: از سال ۹۲ تا امروز ۴۰۰ درصد بودجه هاي نظام سلامت را افزايش داده ايم كه نسبت به بسياري از كشورها وضع خوبي داريم ولي امروز ديگر بايد كيفي مديريت كنيم و اجراي سيستم ارجاع – پزشكي خانواده – پرونده الكترونيك سلامت و راهنماهاي باليني مهمترين ابزار در مديريت كيفي منابع نظام سلامت است. 
دكترنمكي گفت: براي داروهاي اساسي و طرح تحول سلامت در بودجه بالاترين مقدار ممكن گذاشته شده تا كوچكترين فشاري به مردم وارد نشود.

درصورت استفاده از ظرفيت هدفمندي يارانه ها ۱۴۰۰ ميليارد تومان به يارانه مددجويان افزوده مي‌شود
معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور همچنين در حاشيه بازديد از مركز آب‌درماني مجتمع توانبخشي حضرت علي اكبر(ع) بيرجند در جمع خبرنگاران گفت: يكهزار و ۴۰۰ ميليارد تومان در بودجه سال ۹۸ پيش بيني شده كه به يارانه مددجويان نهادهاي حمايتي افزوده مي‌شود كه اين افزايش از محل صرفه جوئي و استفاده از تبصره ۱۴ و حذف سه دهك از يارانه بگيران پس از تصويب در سطح استانها ميسر خواهد شد.

وي افزود از محل منابع عمومي هفت هزار ميليارد تومان منظور كرده ايم و مابقي با مكانيسم مذكور امكان‌پذيرست.
وي ضمن قول مساعد براي كمك به روند ساخت مجتمع آبدرماني حضرت علي اكبر(ع) بيرجند افزود: اقدامات براي اين قشر معلول، عبادت بي‌نظير است و يك لبخند رضايت آنان بهترين پاداش براي همه ما محسوب مي‌شود.

بازديد از زندان مركزي بيرجند
معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور همچنين در جريان بازديد از زندان مركزي بيرجند در جمع خبرنگاران گفت: بسياري از افرادي كه به خاطر جرايم مالي در زندان به سر مي برند چوب سوء مديريت را مي‌خورند.
 نمكي افزود: جوان ما نبايد در زندان باشد بلكه بايد در عرصه اشتغال فعاليت كند. 

وي تاكيد كرد: بايد شرايطي فراهم شود كه اين افراد به خصوص به علت جرايم اقتصادي، پايان هفته در كنار خانواده‌ها باشند. و تلاش مي كنيم با ايجاد كارگاه و استفاده از ابزار الكترونيك بتوانند آخر هفته را در كنار خانواده سپري كنند . پايلوت اين پروژه را در تبريز اجرا كرده‌ايم. 
دكترنمكي ادامه داد: فرزندي كه پدرش به خاطر ورشكستگي زندان افتاده و به مدرسه مي رود خجالت مي كشد در صورتي كه اگر آخر هفته پدر دركنارش باشد آسيب اجتماعي كم شده و حيثيت آنان بر مي‌گردد. 
معاون امور علمي، فرهنگي و اجتماعي سازمان برنامه و بودجه كشور همچنين قول مساعد داد در اين خصوص كمك كند. 
معاون سازمان برنامه و بودجه در اين سفر همچنين از ۱۳ كارگاه فني و حرفه اي و اشتغال در زندان بيرجند بازديد كرد كه در اين ارتباط به روز رساني تجهيزات اين كارگاه ها با مبلغ يك ميليارد و ۵۲۳ ميليون تومان از جمله موارد مطرح شده بود. 

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید