از سوی رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت های عمرانی خوزستان در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد؛

ارائه پیشنهادات جامعه عمرانی به دولت برای حمایت از پیمانکاران

به گزارش روابط عمومی - رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت های عمرانی خوزستان در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور استاندار، معاون اقتصادی استاندار و همایون یوسفی نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: به خوبی می دانیم که به دلیل شرایط اقتصادی فعلی کشور که ناشی از تحریم های یکجانبه و ظالمانه است نرخ ارز و قیمت ها دچار نوسانات بسیاری شده و به دنبال آن بهای مصالح، ماشین آلات و تجهیزات، قطعات مرتبط، هزینه های اجرایی کار و همچنین هزینه های بالاسری پیمان ها افزایش چشمگیری داشته است. این روند شرکت های عمرانی که با دستگاه های اجرایی قرارداد دارند را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

علی طاهری افزود: کمبود نقدینگی ناشی از افزایش شدید هزینه ها و عدم پوشش هزینه های جاری با صورت وضعیت های موجود حتی با احتساب تعدیل های مربوطه که تنها بخشی از هزینه های جاری پروژه ها را پوشش می دهد، موجب تضعیف کامل توان پیمانکاران و توقف و تعطیلی پروژه ها و بیکاری افراد شاغل و به تبع آن ایجاد پیامدهای بد اقتصادی– اجتماعی شده و می شود.

طاهری با اشاره به ظرفیت هایی که قانون در اختیار کارفرماها و دولت برای کمک به پیمانکاران گذاشته است، بیان کرد: استفاده از مواد 29، 48، 49 شرایط عمومی پیمان و ماده 81 قانون تنظیم بخشی مقررات مالی دولت می باشد که با استفاده از آنها می توان به پیمانکاران در شرایط مختلف کمک نمود.

 وی اظهار کرد: مشکلاتی که پیمانکاران خوزستانی با آن مواجه هستند برای دیگر پیمانکاران در سایر نقاط کشور نیز وجود دارد اما در برخی از استان ها مانند قزوین، گلستان و همدان که حجم کمتری از پروژه های عمرانی را نسبت به خوزستان دارد موفق شدند در جلسات شورای فنی با استفاده از این ظرفیت های قانونی بخشی از مشکلات شان را با کمک دولت بر طرف نمایند.

طاهری در ادامه پیشنهاداتی را ارائه داد و گفت: برای بهتر شدن شرایط پیمانکاران پیشنهاداتی را به دولت محترم تقدیم می نماییم که امیدواریم به بهبود شرایط پیمانکاران کمک شود. پیشنهاد نخست این است که در خصوص پروژه های در دست اجرا و قرارداد های جاری دستگاه های اجرایی استان با مشاوران، پیمانکاران، تأمین کنندگان و کارفرمایان، ضمن حقوق مترتب بر پیمان های جاری از اعمال ماده 46 شرایط عمومی پیمان و ضبط ضمانتنامه های پیمانکاران جلوگیری به عمل آید. پیشنهاد دیگر است که با توجه به وضعیت نابسامان قیمت های مواد اولیه مورد استفاده در پروژه های عمرانی، بهتر است پروژه های با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد از یک دوره تعلیق سه ماهه تا رسیدن به یک ثبات نسبی و ایجاد فضای مناسب نسبی برخوردار گردد.  

پیشنهاد می شود که سازمان تامین اجتماعی خوزستان کلیه اقدامات اجرایی علیه این دسته از پیمانکاران را تا حصول نتیجه اقدام های دولت متوقف نماید.

دیگر پیشنهاد پیمانکاران عمرانی این است که سطح اختیارات فرمانداران به عنوان رئیس کمیته برنامه ریزی شهرستان به جهت جابجایی اعتبارات دستگاه های اجرایی درون دستگاهی به منظور تکمیل و بهره برداری پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالا افزایش یابد.

با توجه به افزایش لجام گسیخته بهای مصالح ساختمانی تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز در پروژه های عمرانی پیشنهاد می گردد به اعتبار ماده 81 قانون تنظیم بخشی مقررات مالی دولت و ظرفیت ایجاد شده ناشی از آن بخشی از مصالح مورد نیاز آن پروژه توسط کارفرما خریداری و در اختیار پیمانکاران قرار داده شود.

و آخرین پیشنهاد این است که کارفرمایان در پروژه هایی که پیشرفت بالایی دارند با استفاده از جزء 2 بند الف ماده 29 شرایط عمومی پیمان نسبت به کاهش مقادیر کار تا سقف 25 درصد  مبلغ پیمان جهت جلوگیری از زیان بیشتر پیمانکاران اقدام نمایند.

رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت های عمرانی خوزستان در پایان گفت: شرکت های عمرانی عضو این انجمن با نگرانی از وضعیت موجود خواستار انعکاس مشکلات شان به سازمان های تصمیم گیرنده هستند و پیشنهاداتی را جهت خروج از بحران های پیش آمده جهت حفظ اشتغال موجود کشور و اتمام قراردادها و کاهش زیان خود و دولت محترم را دارند که به استحضار شورای محترم گفتگوی دولت و بخش خصوصی تقدیم می نماید.

لازم به ذکر است بنا به پیشنهاد رئیس انجمن شرکت های عمرانی و موافقت استاندار خوزستان از این پس پیمانکاران تحت هیچ شرایطی مشمول ماده 46 شرایط عمومی پیمان نخواهند شد مگر اینکه در کمیته ای که در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی پیشنهاد ایجاد آن مطرح شد، تصمیم به این امر گرفته شود. همچنین امور و درخواست های پیمانکاران که مربوط به تامین اجتماعی می باشد نیز در کمیته فوق مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

0

نظرات

  • اولین نظر را شما بدهید